تل اسکی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تمام مطالب

به گزارش خبرگزاری تل اسکی به نقل از مهر – حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای صبح پنجشنبه در سی و چهارمین نشست میان دوره‌ای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در اردوگاه شهید کاوه مشهد برگزار شد با تبریک دهه مبارک فجر اظهار کرد: امام خمینی(ره) در سخنان خود فرموند «انقلاب ما انفجار نور بود» و معنای این جمله این است که بسیاری از افراد با این انقلاب غافلگیر شدند.

وی افزود: طبیعتا در آن دوران عده ای از این نور متضرر می شدند و عده ای منفعت می بردند و این افراد باید آمادگی خود را برای بهره مندی از انقلاب  ایجاد می کردند.

معاون اول قوه قضائیه تاکید کرد: این موضوع مهمی است که همواره باید موضوعات اول انقلاب را در ذهن داشته باشیم و نکات مثبت آن را ادامه دهیم و کاستی ها و نواقص را برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای حل مشکلات باید به این حدیث ارزشمند «آنچه برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسند» توجه داشته باشیم تاکید کرد: یکی از نیازهای مهم امروز توجه به همین حدیث است و نباید موضوعاتی مانند تهمت بدون تحقیق در مورد موضوع مطرح شود اما متاسفانه در شبانه‌روز بسیاری از تهمت‌هایی که به آن مطمئن نیستیم را پخش می‌کنیم.

برخی اگر نسبت به جناح سیاسی شان اشکالی وجود داشته باشد نمی‌بینند

اژه ای  با اشاره به موضوعاتی که در فضای مجازی مطرح می شود خاطرنشان کرد: موضوعاتی که در فضای مجازی منتشر می شود دو جنبه دارد. بعضی موضوعات خلاف واقع هستند که تکلیفشان روشن است اما مطالب دیگری نیز وجود دارند که ممکن است درست باشند اما در انتشار آنها موازین لازم رعایت نشده باشد که دراین شرایط باید پاسخگویی لازم انجام شود.

وی اظهار کرد: برخی اگر نسبت به خود، خانواده‌ و جناح سیاسی شان عیب و اشکالی وجود داشته باشد اصلاً نمی‌بینند یا آن را نادیده می‌گیرند یا توجیه می‌کنند اما اگر عیبی را در رقیب ببینند بدون تحقیق عنوان کرده و سعی در بزرگ نمایی موضوع می کنند که بی انصافی است.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص محاکمه سران فتنه گفت: آنچه در سال ۸۸ رخ داد خسارت بزرگی به کشور از نظر اقتصادی و حیثیتی وارد کرد و کسانی که عامل اصلی و مباشر در این موضوعات بودند باید محاکمه می شدند.

وی افزود: عده ای محاکمه شدند. برخی از عمق موضوعات خبر نداشتند و مرتکب جرم و ایجاد خسارت بر اموال مردم شده بودند که تحت تعقیب قرار گرفته و پس از شناسایی با ارفاق و تخفیف، محاکمه شدند.

اژه ای تاکید کرد: در خصوص سران فتنه شورای امنیت ملی در آن مقطع تصمیم گرفت در حال حاضر مصلحت کشور برای محاکمه آنها نیست، البته من در آن جلسه نبودم که دقیقا استدلال را بدانم. این مصوبه هم اکنون به قوت خود باقی است.

وی در خصوص برگزاری دادگاه ها به صورت علنی بیان کرد:  دادگاه برخی موضوعات از جمله دادگاه های خانواده و مسائل شخصی افراد و یا موضوعات امنیتی را نمی توان به صورت علنی برگزار کرد. تجربه شخصی من این است که تاثیر برگزاری دادگاه به صورت علنی نتیجه اش از حکم اعدام و زندان ۱۰ سال یا ۲۰ سال بیشتر است.

در خصوص تعاونی های اعتباری هشدار داه بودیم

وی در ادامه به موضوع تعاونی های اعتباری اشاره کرد و گفت: از چندین سال پیش قوه قضاییه هشدار داده بود که شرکت‌های تعاونی‌ اعتباری که در آن زمان از وزارت تعاون مجوز گرفته‌اند، ممکن است منجر به مشکلاتی شوند و مکرر به دولت گفته شد که باید تصمیماتی در این زمینه گرفته شود. البته بنده نمی‌خواهم بگویم که دولت بی اعتنایی کرده است. شرکت تعاونی اعتبار حق گرفتن سپرده خارج از عرف را نداشته است و قوه قضاییه در این زمینه به مسئولین تذکر داده است و حتی بنده در نشست‌هایی که برگزار می‌شد با ذکر مثال‌هایی به مردم هشدار می‌دادم.

اژه ای بیان کرد: این تذکرات قوه قضاییه و برخی دستگاه‌های نظارتی باعث شد دیگری مجوزی صادر نشود و اگر صادر شد باید مرجع صدور پاسخگو باشد و امیدواریم این موضوعات در آینده تکرار نشود. بانک مرکزی و وزارت کار و تعاون بهتر می‌توانستند این موارد را ساماندهی کنند.

مبارزه قوه قضائیه با مفاسد

سخنگوی قوه قضائیه به موضوع برخورد با مفسدان اشاره کرد و گفت: اعتقاد داریم مجازات باید بازدارنده باشد اما اگر از بسترهای فساد جلوگیری نشود، صرف اعمال مجازات سنگین کفایت نخواهد کرد و با آسیب‌شناسی‌هایی که از پرونده‌ها می‌شود می‌توان فساد را کاهش داد.

وی تاکید کرد: ستادی را در استان ها تشکیل دادیم که اگر فردی بدون ارتکاب جرم و خلاف، مشکل اقتصادی پیدا کرد که همکاری لازم با او صورت می گیرد.

اژه‌ای تصریح کرد: پیشنهاد قوه قضاییه به دولت و مجلس این است که قوانین بگونه‌ای تنظیم شود که اگر فردی با مشکل اقتصادی مواجه شد کارخانه اش تعطیل نشود که نمونه اش پرونده امیر منصور آریا است.

حضور جاسوس در تیم هسته ای

وی در خصوص جاسوس تیم مذاکرات هسته ای گفت: آقای عبدالرسول دری اصفهانی از ابتدا با تیم مذاکره کننده هسته ای نبود و بعدا در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی از سوی بانک مرکزی معرفی و به تیم اضافه شده است.وی در برخی جلسات داخل از کشور حضور داشته و مشورت می داده و در برخی جلسات خارجی نیز بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: یک سال و نیم قبل از دستگیری برای وی پرونده ای تشکیل می شود که عمده اقدامات توسط اطلاعات سپاه انجام شده و وزارت اطلاعات در این پرونده ورود نداشته است. وی دو تابعیتی و تحصیل کرده انگلیس است و بعد انقلاب با دستگاه های مختلف داخلی و برخی موسسات خارجی از جمله pwc کار کرده است.

وی تصریح کرد: این فرد محاکمه و با توجه به مسائل پرونده به ۵ سال  حبس محکوم شده است.

اژه ای تاکید کرد: اگر جاسوسی در حد مفسد فی الارض برای اسرائیل و یا کشوری که در حال جنگ با ما بوده متهم باشد مجازات فرد تا اعدام پیش می رود ولی در غیر این صورت حداکثر تا ۱۰ سال حبس دارد.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در حوزه افشای مسائل هسته ای کسانی را داشتیم که حکم اعدامشان صادر و اجرا شده و کسانی نیز هستند  که حکمشان محکومیت ۱۰ تا ۶ سال بوده است.