تل اسکی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تمام مطالب

به گزارش خبرگزاری تل اسکی به نقل از رجانیوز – درحالی که تیلرسون وزیرخارجه آمریکا در سفر تور آفریقایی خود بود، دونالد ترامپ در توییترش اعلام کرد که دیگر او وزیرخارجه نیست و مایک پومپئو رئیس سیا از این پس به عنوان وزیر خارجه آمریکا مشغول به کار می‌شود 

 

به گزارش رجانیوز: دونالد ترامپ با تصمیم جدید خود تیم سیاست خارجه کاخ سفید را یکدست تر و همرنگ‌تر از پیش با خود کرد.

 

طی دو هفته گذشته پنج مقام ارشد کاخ سفید توسط ترامپ برکنار شدند: “رکس تیلرسون” وزیر خارجه، “گری کوهن” مشاور اقتصادی، “هاپ هیکز” مدیر ارتباطات، “جان مک اِنتی” مشاور و “جان رافل” مشاور رسانه‌ای

اما هیچ کدام به خبرسازی و اهمیت اخراج بالانس کننده سیاست این روزهای کاخ سفید یعنی تیلرسون نبوده است.

 

تیلرسون در تمام مدتی که ترامپ تلاش داشت تا برجام را نابود کند نقش توجیه گری و میانجی گری را بازی می کرد تا در کنار برجام سیاست های فشار علیه ایران جایگزین هر راه غیرمعقولانه وی شود

پیشتر هم گزارش‌هایی از اختلاف نظرهای رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا منتشر شده بود و صاحب نظران سیاسی در آمریکا گاهی دولت را متهم کرده بودند که با یک صدا صحبت نمی‌کند. مثلا ترامپ با زبان تهدید درباره کره شمالی حرف می‌زند و وزیر خارجه به دنبال راه حلی دیپلماتیک برای فرونشاندن روابط ملتهب دو کشور است.

 

حتی یک بار ترامپ در حساب توییترش درباره تلاش‌های وزیر خارجه برای گفتگو با کره شمالی نوشت که او وقتش را تلف می‌کند.

 

قبلا شبکه ان‌بی‌سی گفته بود رکس تیلرسون در تابستان قصد استعفا از دولت را داشته اما به اصرار معاون رئیس جمهوری بر سر کار خود مانده است. در جلسه خبری هفته گذشته، تیلرسون این بخش از گزارش را انکار کرد و گفت او هیچگاه قصد استعفا نداشته که کسی بخواهد او را به ماندن در دولت ترغیب کند.

 

نیویورک تایمز هم قبلا گزارش کرده بود که تیلرسون از اینکه ترامپ نمی‌تواند اصول اولیه سیاست خارجی را یاد بگیرد اظهار شگفتی کرده بود.

 

این اختلاف نظرها که حتی به چالش آزمون هوش توسط ترامپ برای تیلرسون نیز رسیده بود نهایتا با کمک لابی صهیونیستی به عزل ناگهانی وزیرخارجه منتهی شد، عزلی که حتی تیلرسون هم از طریق توئیت ترامپ متوجه این موضوع شد.

 

ترامپ با حضور در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت با تیلرسون در موضوعات مختلف از جمله توافق هسته‌ای با ایران اختلاف نظر داشته و دیدگاه‌هایش به پومپئو نزدیک‌تر است.

 

حالا سه ضلع ترامپ، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل ومایک پومپئو وزیرخارجه جدید آمریکا یک صداتر از قبل علیه ایران و برجام موضع می گیرند.

وزیرخارجه کشورمان هم در توئیتی معنادار بعد از این رخداد که خبر از پایان توافقنامه موسوم به برجام می داد نوشت: « اگر امضای آمریکا فقط ۴ تا ۸سال اعتبار داشته باشد، کسی به توافق با کاخ سفید علاقه‌مند نخواهد بود »

 

 

همه این رخدادها و اظهارنظرها نشان می دهد اولین نتیجه عزل و نصب ها در کاخ سفید به زودی در موضوع برجام خود را نشان می دهد. سندی که قرار بود تا دشمنی ها وفشارهای آمریکا علیه ایران را کمتر کند حالا با خالی کردن دست ایران از قدرت هسته ای قرار است به طورکامل کنار گذاشته شود