تل اسکی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تمام مطالب

به گزارش خبرگزاری تل اسکی به نقل از رجانیوز – حضور بی سر و صدای «جک استراو»، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا در ایران و حضور در کنفرانس امنیتی تهران که دیروز تصاویری از حضور او در این نشست منتشر شد، فعالان سیاسی و رسانه‌ای را در ایران به سمت طرح این سوال کشانده که برنامه کاری و ماموریت استراو در تهران چیست؟ آیا صرفا قرار است او به عنوان یک مهمان در این کنفرانس حاضر باشد؟

 

بر طبق اطلاعاتی که خبرنگار «رجانیوز» کسب کرده، جک استراو برخلاف پروتکل‌های رسمی کشور و قوانین وزارت امور خارجه، دیدارهای متعددی با افرادی داشته که اساسا طبق این پروتکل‌ها نه تنها اجازه دیدار با آنها را ندارد، بلکه باید به دنبال پشت پرده درخواست برای دیدار با این افراد گشت.

 

استراو با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار دارد. در حالی که بر طبق ضوابط و پروتکل‌ها، بالاترین فردی که می‌تواند با او دیدار داشته باشد، معاون وزیر خارجه است و هرگونه صدور اجازه دیدار با این دو مقام مسئول در حکمِ تحقیر ایران و زیر پا گذاشتن اصول دیپلماتیک و صراحتا نقض منافع ملی است.

 

مساله عجیب‌تر، درخواست دیدار با مصطفی کواکبیان، رئیس حزب مردمسالاری و نماینده مجلس شورای اسلامی از سوی جک استراو است؛ دیداری که اساسا مشخص نیست چرا و به چه دلیل باید برگزار شود! چرا یک مقام ارشد سیاسی سابق بریتانیا که هم اکنون نیز ارتباطات گسترده‌ای با دولتمردان این کشور دارد، باید با یک فعال سیاسی در ایران دیدار خصوصی داشته باشد؟

 

البته ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود. به گفته یکی از فعالان سیاسی، در این دو روزی که از حضور استراو در تهران می‌گذرد، او بدون هماهنگی و کسب اجازه از مسئولان کشورمان، دیدارهایی با برخی افراد خاص و نامعلوم داشته است و امروز نیز چنین برنامه‌ای در دستور کار او قرار دارد.

 

آنچه از برآیند و تحلیل این اتفاقات برمی‌آید، به نظر می‌رسد که سفر جک استراو به تهران برای راضی کردنِ تهران به ادامه روند اجرایی کردن برجام حتی در صورت خروج احتمالی ایالات متحده از این توافق است. در واقع استراو به نمایندگی از کشورهای اروپایی حاضر در برجام به ایران آمده تا فعالان سیاسی و دولتی در ایران را به اجرایِ مداوم تعهدات خود ذیل برجام متقاعد کند؛ در صورتی که با خروج آمریکا از این توافق، عملا تمام مسائل و مشکلاتِ تحریمی ایران به حالت سابق و حتی بدتر از آن برمی‌گردد.

 

نکته دیگری که در حاشیه این کنفرانس بااهمیت به نظر می‌رسد، عدم توجه برخی مقامات سیاسی کشور به آن است. در حالی که در بولتن کنفرانس نوشته شده بود که مراسم افتتاحیه با حضور رئیس‌جمهور و مراسم اختتامیه با حضور رئیس مجلس برگزار می‌شود، نه حسن روحانی و نه علی لاریجانی حاضر به حضور در این کنفرانس نشدند.

 

در مجموع و با توجه به اهمیت سیاسی و اطلاعاتی حضور جک استراو در تهران و مراوداتی که او با برخی از سیاسیون در کشورمان داشته، لزوم ورود دستگاه‌های مربوطه در این زمینه بسیار لازم به نظر می‌رسد؛ به ویژه آنکه باید درباره درخواست و دیدار احتمالی استراو با کواکبیان این مساله مشخص شود که یه دیپلمات کهنه‌کار انگلیسی چرا باید اجازه‌ دیدار خصوصی با یک نماینده مجلس را داشته باشد و هدف پشت پرده استراو از درخواست برای این دیدار چیست.