تل اسکی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تمام مطالب

 کدخدایی: تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان نهایی شد
سخنگوی شورای نگهبان گفت: تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان نهایی شد.

نشست خبری عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که پیش از ظهر امروز (شنبه ۳۰ دی)‌ برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم پیرامون تعیین تکلیف بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در شورای نگهبان موفق شدیم که عمده مباحث پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی را که طبق بخشی از سیاست‌های کلی انتخابات به شورای نگهبان واگذار شده بود بررسی و آن را تمام کنیم.
وی افزود: اعضای شورای نگهبان در دو بخش مصادیق رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن و شرایط و معیارهای لازم جهت تشخیص مصادیق رجل سیاسی و مذهبی را تعیین کرده‌اند.
کدخدایی در تشریح تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی گفت: این مصادیق به این نحو تعیین شد که آگاهی لازم به دین اسلام و تقید به مبانی اسلامی و کسانی که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل سیاسی اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی به‌نحوی باشد که مصالح نظام اسلامی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد، و در حوزه مصادیق رجل سیاسی و مذهبی تعیین گردد.
سخنگوی شورای نگهبان در تشریح تعیین مصادیقی برای مدیر و مدبر بودن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این بخش باید شخصی باشد که از شایستگی‌های لازم و نگرش‌های فردی مرتبط با حوزه قوه مجریه برخوردار باشد و از نظر عقلانیت از شرایط صحیحی برخوردار باشد.
وی اضافه کرد: در بخش تعیین مصادیق مدبر بودن اعضای شورای نگهبان این‌طور تصمیم گرفتند که شرایط فرد باید متناسب با انجام مسئولیت‌های ریاست جمهوری بوده و دارای صلاحیت لازم برای ایفای وظایف ریاست جمهوری باشد و برنامه‌هایش نیز در چارچوب وظایف قوه مجریه، سیاست‌های کلی نظام باشد.
وی به ذکر نکته جدیدی پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و اظهار داشت: نکته جدیدی که اعضای شورای نگهبان تصمیم گرفته‌اند این است که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری باید مشاورانی را جهت تشریح برنامه و توان مدیریتی خودش معرفی کند.
کدخدایی تأکید کرد: ما در شورای نگهبان به‌روی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن به توافق رسیده‌ایم و سعی داریم این را نهایی و جمع‌بندی و به مجلس ابلاغ کنیم زیرا رئیس مجلس نیز کمیسیونی را درباره این موضوع تشکیل داده است و پیش‌بینی می‌کنیم تا انتخابات سال ۹۸ به جمع‌بندی نهایی درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی برسیم و قانون جامعی داشته باشیم.
وی در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه آیا درباره جنسیت کاندیداها نیز بررسی‌هایی صورت گرفته یا خیر گفت: درباره جنسبت به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم وقتی به جمع‌بندی برسیم آن را اعلام می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی پیرامون مقایسه بودجه این نهاد در سال ۹۶ با سالهای گذشته گفت: در بودجه سال ۹۷،‌ بودجه شورای نگهبان مانند سایر دستگاهها افزایش ۷درصدی داشته، البته غالباً طبق روال سایر دستگاهها بخشی از اینها تخصیص داده نمی‌شود، گلایه بنده این است که چرا رسانه‌ها در نقد و بررسی‌ها انصاف را رعایت نمی‌کنند؟ فرد ضدانقلابی حرفی زده و شاهدیم برخی هم در داخل آن را تکرار می‌کنند.
وی اضافه کرد: ردیف بودجه شورای نگهبان مانند دیگر سازمانها در چند بخش پاسداری از احکام اسلام، نظارت بر قوانین و نیز در بخشی دیگر حوزه انتخابات و امر نظارت بر انتخابات است و در سالهایی که انتخابات برگزار می‌شود بودجه آن انتخابات خاص، اختصاص داده می‌شود و هرساله این احکام را در بودجه شورای نگهبان داریم.
کدخدایی با بیان اینکه بودجه نظارت بر انتخابات سال ۹۶ که در آن انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده به شورای نگهبان جداگانه تأمین اعتبار و پرداخت می‌شود گفت: برخی گفتند بودجه شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات رقمی حدود ۵۰ میلیارد است، بودجه انتخابات سال ۹۶ ردیف دیگری بوده است که البته سازمان برنامه و بودجه، دولت و مجلس در جریان آن هستند و چیز پنهانی نیست؛ مگر می‌شود در سالی که انتخابات نداریم،‌ بودجه نظارت بر انتخابات برای شورای نگهبان در نظر گرفته شود؟! اصلاً بیان چنین حرف‌هایی توهین به دولت و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه است. آقایی خودش را حقوقدان می‌داند، می‌گوید بودجه سال ۶۷ با ۹۷ شورای نگهبان چند برابر شده است، آیا قیمت منزلی که شما در بالای شهر دارید امروز همان قیمت سال ۶۷ است؟
سخنگوی شورای نگهبان خطاب به منتقدان بودجه شورای نگهبان و اظهارنظرها پیرامون این موضوع گفت: شما که ادعای حقوقدان‌بودن می‌کنید می‌دانید که در مقایسه امری، شرایط باید یکسان باشد؟ نمی‌دانیم چه بگوییم که فردی به‌خاطر نسبتش با افرادی در یک خبرگزاری معروف، درباره بودجه شورای نگهبان این‌طور حرف می‌زند؛ البته شورای نگهبان خبرگزاری ندارد و از این پول‌ها هم هزینه نمی‌کند. ما مثل شما نیستیم که سریع به دادگستری برویم و شکایت کنیم، مقداری منصف باشید.
وی تصریح کرد: آقایی در جایی مسئول است و می‌گوید که شورای نگهبان ۱۲ نفر است و این‌همه بودجه دارد، این چه مقایسه‌ای است؟! مانند این است که بگوییم بودجه قوه مجریه مختص رئیس جمهور است، این مقایسه درستی نیست، این مجادله و سفسطه است.
کدخدایی با تأکید بر اینکه بودجه شورای نگهبان برای ساماندهی شبکه نظارت و رسیدگی به پرونده‌ها در طول سال اختصاص می‌یابد اظهار داشت: بخشی از این بودجه صرف آموزش ناظرین می‌شود، بودجه شورای نگهبان خیلی کمتر از پول توجیبی‌های برخی مسئولان است؛ درخواست می‌کنیم قبل از اظهارنظر سری به دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه بزنند و ببینند که آیا ما این بودجه‌ها را در جای خودش خرج کرده‌ایم یا نه. ما خوشحالیم که اگر جایی مسیری را اشتباه رفته‌ایم به ما بگویند، ما از نظارت و انتقاد استقبال می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگاری پیرامون اینکه پرسید “شهردار تهران گزارشی از تخلفات شهردار سابق پیرامون تخلفات در دوره انتخابات ریاست جمهوری ارائه کرده، آیا این پرونده را به مراجع قضایی ارجاع می‌دهید و اینکه آیا این گزارش در روند بررسی صلاحیت آرای قالیباف در دوره آتی انتخابات ریاست جمهوری اگر کاندیدا شود مد نظر قرار می‌گیرد یا خیر؟” اظهار داشت: اگر در رابطه با تخلفات انتخابات گزارش‌هایی به ما برسد آن را در حیطه اختیارات شورای نگهبان بررسی و به مرجع قضایی اعلام می‌کنیم.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان موضع‌گیری نسبت به افزایش قیمت‌ها به‌خصوص قیمت بنزین و حامل‌های انرژی در سال آینده طبق لایحه بودجه ۹۷ دارد گفت: شورای نگهبان تلاش می‌کند نظراتش منطبق با نظرات مردم باشد، طبق اخباری که داریم دولت و مجلس به این جمع‌بندی رسیده‌اند که افزایش قیمتی نداشته باشیم و امیدوارم هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود گشایشی برای امور مردم باشد.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه برخی از دولتی‌ها در جریان بررسی تخلفات انتخابات حکم انفصال از خدمت دریافت کرده‌اند، تخلفات در چه حوزه‌هایی بوده است افزود: گزارش جزئیات تخلفات را باید دوستان ما در قوه قضائیه اعلام کنند اما برخی از آنها منجر به صدور حکم، برخی صدور قرار تبرئه شده و برخی نیز در حال رسیدگی است؛ این مسیری است که در حال انجام است و رسیدگی‌ به تخلفات ادامه دارد، بنابراین نمی‌توانم وارد جزئیات آن شوم. اگر معاون اول قوه قضائیه صلاح بداند آن را اعلام می‌کند اما گزارش‌های آن نیز به ما اعلام می‌شود.