تل اسکی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تمام مطالب

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: این استان در سالهای اخیر رتبه اول کشور در تولید محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

خوزستان در تولید محصولات کشاورزی در کشور همچنان پیشتاز است

 

کیخسرو چنگلوایی افزود:سالانه ۱۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان خوزستان تولید می شود و این استان در تولید گندم مقام اول کشور را دارد.

وی با بیان اینکه ۳۸درصد ذرت دانه ای و ۴۰ درصد شکر کشور در استان خوزستان تولید می شود بیان داشت:با توجه به ظرفیت‌ های استان خوزستان به ویژه با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در این استان می توانیم از تولید فعلی نیز فراتر رفته و تا سال ۱۴۰۴ از تولید ۱۶ میلیون تن به تولید ۲۷ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان خوزستان دست یابیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در ادامه با بیان اینکه کشت گندم از ۱۵ آذر ماه در استان خوزستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد افزود:امیدواریم همچون ۶ سال پیش با روند روبه رشد کشت و تولید گندم ،خوزستان بار دیگر در تولید و خرید گندم در کشور به رتبه نخست دست یابد.

چنگلوایی میزان خرید محصول گندم امسال از کشاورزان خوزستانی را یک میلیون و ۳۵۵هزار تن عنوان کرد و گفت:انتظار داریم تا مطالبات کشاورزان گندمکار خوزستانی به موقع پرداخت شود.

وی با بیان اینکه برای کشت گندم در استان خوزستان هیچ مشکلی وجود ندارد افزود:سطح اختصاص یافته به کشت گندم آبی در استان حدود ۳۸۰ هزار هکتار آبی و ۱۵۰هزار هکتار گندم دیم می باشد.

چنگلوایی در ادامه با اشاره به کشت بیش از ۴۷هزار هکتار ذرت دانه ای در استان خوزستان گفت:برداشت محصول ذرت دانه ای از چندی پیش در استان خوزستان آغاز شده و هماهنگی بین بورس و شرکت بازرگانی دولتی همچنین شرکت پشتیبانی اموردام برای خرید محصول ذرت انجام شده است.

چنگلوایی گفت:قیمت خرید ذرت دانه ای در بورس برای هر کیلو گرم ۲ هزار ریال نسبت به سال گذشته افزایش داشته و این خود نوید خوبی به کشاورزان ذرتکار خوزستانی است.

وی گفت: شهرستان شوش در تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم و ذرت از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و این نوید رامی دهیم با کارهای زیربنایی که در دست اجراست در آینده نزدیک و حداکثر تا سه سال آینده میزان تولیدات کشاورزی شهرستان شوش به ۲ برایر افزایش یابد.

سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی از جمله گندم و ذرت دانه ای در شهرستان شوش تولید می شود.