تل اسکی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: تمام مطالب

 

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان گفت: در آستانه شروع برداشت محصول گندم ، سیلوها و انبارهای ذخیره سازی گندم در استان آماده سازی شد.

سیلوها و انبارهای ذخیره سازی گندم در خوزستان آماده سازی شد

 

مهدی صیاحی  افزود: میزان ذخیره سازی سیلوها و مراکز مسقف تعاون روستایی خوزستان ۲۲۰هزار تن و انبارهای روباز حدود ۸۳۰هزار تن است.

وی گفت: هم اکنون مراحل آماده سازی مراکز خرید به لحاظ بهداشتی ، مراحل ضد عفونی ، استاندارد سازی باسکول و کالیبره شدن رطوبت سنج با رعایت ضوابط علمی صورت گرفته است و از هر جهت آماده خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان هستیم.

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان با بیان اینکه همه مراکز خرید گندم به اینترنت مجهز شده و مشکل نرم افزاری و سخت افزاری وجود ندارد افزود:با توجه به احتمال بارندگی در اوایل سال آینده نیاز به تامین کاور برای مراکز خرید روباز گندم داریم که رقمی بالغ بر ۶۰میلیارد ریال اختصاص یافته است.

تعاون روستایی خوزستان به عنوان مباشر شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور ، همه ساله اقدام به خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان می کند. 

برداشت گندم در مناطق جنوبی خوزستان از نیمه نخست فروردین شروع می شود و تا آخر خرداد کار عملیات برداشت این محصول اساسی پایان می یابد.

در سال زراعی گذشته حدود ۱٫۷میلیون تن گندم از سطح حدود ۷۰۰هزار هکتار از زمین های آبی و دیم استان خوزستان تولید که از این میزان حدود یک میلیون و ۳۵۰هزار تن به نرخ تضمینی از کشاورزان خریداری شد.

پیش بینی های اولیه کارشناسان کشاورزی ، از کاهش میزان تولید گندم در استان نسبت به سال گذشته زراعی به میزان ۳۵درصد حکایت می کند ولی در صورت ادامه کاهش بارندگی ها و خشکسالی در ماه های آینده، امکان کاهش بیشتر تولید گندم در خوزستان وجود دارد.

استان خوزستان برای سومین سال متوالی است که مقام نخست تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار رسمی سازمان جهادکشاورزی خوزستان ، مجموع تولیدات سالانه کشاورزی و باغی استان ۱۵٫۸ میلیون تن است که از این حیث مقام نخست کشور را داراست.

طبق برنامه قرار است با اجرای کامل طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری ، میزان تولیدات کشاورزی و باغی استان به رقم ۲۵میلیون تن برسد و حدود ۳۰۰هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند.

در استان خوزستان که ۱٫۲ میلیون هکتار زمین کشاورزی دارد بیش از ۱۲۰نوع محصول زراعی و باغی تولید می شود.